DOM JÓZEFA MEHOFFERA PRZY UL. KRUPNICZEJ
W KRAKOWIE

Dom Józefa Mehoffera mieści się w dawnym domu malarza przy ulicy Krupniczej 26. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1873-1874. Wówczas odbudowano budynek w technologii murowanej, po tym jak pierwotny drewniany dworek został strawiony przez pożar w roku 1850. Na początku lat 30-tych budynek został poddany generalnemu remontowi po dewastacjach którym uległ na początku XX w. Kolejne remonty budynek przechodził w latach 70-90 XX w. Obecnie budynek jest częściowo podpiwniczony, I piętrowy z poddaszem nieużytkowym. Pomieszczenia piwnicy zlokalizowane są zarówno pod budynkiem frontowym jak i oficyną. Budynek frontem zwrócony jest na północ do ul. Krupniczej.

W 2016 roku wykonaliśmy projekt konstrukcyjny przebudowy Domu Józefa Mehoffera oraz projekt konstrukcyjny budowy nowego budynku muzealnego w dobudowie do istniejącego budynku. W istniejącym obiekcie zaprojektowane zostało wykonanie nowego szybu windowego oraz wykonanie nowych i poszerzenie istniejących otworów drzwiowych.

Nowo projektowana konstrukcja jest budynkiem jednokondygnacyjnym. Przylega ona do południowej ściany istniejącej zabudowy. Nową część budynku zaprojektowano na planie litery L o wymiarach 18,70x11,10 m. Budynek zaprojektowano w technologii murowano-żelbetowej.

Koncepcję architektoniczną obiektu przygotowała krakowska pracownia architektoniczna f-11 (architekt: dr inż. Marcin Furtak).

Duze zdjecie

a